Veri Güvenliği ve Gizliliği

Hesapbilir’ de Veri Güvenliği

Ürünümüzü geliştirirken kullandığımız teknolojilerin tamamını açık kaynaklı ve topluluk tarafından geliştirilen teknolojiler arasından seçiyoruz. Açık kaynak kodlu yazılımlar, bu yazılımların kaynak kodları tümüyle incelenebildiği için arka kapı şeklinde tabir edilen ve verilere ulaşılması için yazılımı geliştiren şirket ya da şirketlerce tanımlanmış olan güvenlik açıklarını hiçbir şekilde barındırmazlar. Bu yazılımlar, literatürde bilinen güvenlik saldırılarına karşı korunaklı olmalarının yanında, olası bir güvenlik açığının bildirilmesi durumunda yine ilgili teknolojiyi geliştiren ya da açık kaynak kodu destekçileri tarafından güvenlik açıkları hızlıca kapatılır. Kapatılan açıklar kullanıcılara bildirilir ve açığın kapatıldığı güncel paketler de yine hızla yayınlanır.

Biz de kullandığımız teknolojilerin toplulukları tarafından yayınlanan her yeni versiyonu takip ediyor ve versiyon güncelleme işlerini otomatik olarak gerçekleştiriyoruz. Versiyon takibini doğru ve eksiksiz yapabilmek adına iş geliştirme sürecimize dahil ettiğimiz uygulamalardan faydalanıyoruz.

Kullandığımız teknolojilerin ve yazılımların güvenliğinin yanında kendi geliştirdiğimiz yazılımların da güvenliğini ayrıca önemsiyoruz. Bu sebeple, yazılım ekibimizin yaptığı her geliştirme analiz edilmekte ve herhangi bir güvenlik açığına sebebiyet verecek olan herhangi bir sorun henüz geliştirme anında yakalanıp düzeltilmektedir. Yazılım testlerimizden geçmeyen hiçbir değişikliğin yayına alınması söz konusu değildir.

Verilerin Yedeklenmesi ve Gizlilik

Olası teknik problemlere karşı verileriniz günlük olarak yedeklenir ve her bir yedek 2 hafta süreyle saklanır.

Verilerimin Kaybolma Riski Var Mı?

Olası teknik problemlere karşı verileriniz günlük olarak yedekleniyor ve alınan her bir yedek 2 hafta boyunca saklanıyor. Dolayısıyla herhangi bir anda geçmişe yönelik 2 haftalık bir yedek barındırıyoruz. Burada şunu belirtmekte fayda var, herhangi bir kullanıcımızın hesabındaki verileri sadece kendi hesabı için geçmiş zamana döndürme taleplerini bu bağlamda değerlendiremiyoruz. Kullanıcılarımız, hesaplarında yaptıkları işlemlerden tamamen kendileri sorumludur. Bu yedekleri almamızın tek amacı, bütün kullanıcılarımızın verilerini etkileyecek olası bir teknik problem ile karşılaşırsak, verileri kaybetme riskinin önüne geçebilmektir.

Verileriniz, oldukça güvenli sunucularda korunup yedeklendiği ve bu sunuculara erişiminiz online olduğu için bilgisayarınızın çalınması, bozulması, çökmesi gibi durumlarda uygulamada kayıtlı bilgilerinize farklı bir bilgisayar, tablet veya akıllı telefon aracılığıyla erişebilirsiniz. Bulut tabanlı uygulamaların sağladığı bir avantajdır bu.

Kısacası, siz silmediğiniz sürece Hesapbilir’ e eklediğiniz hiçbir veri, silinmez, kaybolmaz, çalınmaz.