Genellikle Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki Karabağ (Dağlık Karabağ) ile karıştırılan Karadağ yani Montenegro, Adriyatik kıyısında, İtalya’nın hemen karşı kıyısında bulunan bir Balkan ülkesidir. Ayrıca NATO’nun en genç üye ülkelerinden birisidir. Karadağ, eski Yugoslavya Cumhuriyeti’nin dağılmasından sonra bir süre Sırbistan-Karadağ olarak var olduktan sonra, 2006 yılında yapılan bir referandum sonrası Sırbistan ile ayrılma kararı alıp bağımsızlığını ilan etmiştir. Türkiye, Karadağ’ı ilk tanıyan birkaç ülkeden biridir. Yakın zamanda Avrupa Birliği ülkelerinden biri olacak Karadağ’da düşük vergi oranları ve Türkiye ile arasında serbest ticaret anlaşmasının mevcut bulunması iki ülke arasında büyük bir ticari avantaj yaratırken, şirket kurmanız halinde tüm dünyaya fatura kesebilme şansını sizlere sunmaktadır.

Karadağ’da Şirket Kurmak İçin Gerekli Evraklar

-Pasaportunuzun tüm sayfalarının fotokopisi -Karadağ’da kuracağınız şirketinizin ismi ve faaliyet alanı -En son bitirmiş olduğunuz okulun diploması -Üniversite mezunu iseniz diplomanız ile ayrıca öğrenci işlerinden alınacak transkriptiniz. -Türkiye’deki ikametgahınız. Bu evraklar İngilizce tercüme edilerek apostil yaptırılacaktır. -Siz gelmeden önce şirketinizi bizim açmamızı isterseniz, bize şirket açma işlemleri için kullanacağımız noter onaylı vekaletname vermeniz gerekmektedir. -Şirketi önceden açtığımız takdirde, siz Karadağ’a geldiğiniz gün çalışma ve oturum işlemlerinize başlayabilmekteyiz.

Oturma ve Çalışma İzni Almak İçin Siz ve Aile Bireylerinizin Hazırlaması Gereken Evraklar

-Nüfus idaresinden alınacak FORMÜL B belgesi (Evlenme kayıt örneği, nüfus müdürlüğünden alınıyor). -Sabıka kaydı. (18 yaşından büyük olanlar için) -Pasaportunuzun tüm sayfalarının fotokopisi. (Her aile bireyinin) -Nüfus kayıt sureti. -Evlilik cüzdanının noter tastikli fotokopisi -Çocuklar için nüfus müdürlüklerinden alınacak FORMÜL A belgesi. (Uluslararası doğum kayıt örneği) -Her aile bireyi için bireysel banka hesabınıza, onların Karadağ’daki masraflarını karşılayabileceğinizi göstermek adına bir yıllık bedelini Karadağdaki hesabınızda göstermeniz gerekmektedir. (Bir kişi için 10€ * 365 = 3.650 €) -Bu evraklar İngilizce tercüme edilerek apostil yaptırılacaktır.

Karadağ’da Şirket Kurmanın Avantajları:

1.Oturum İzni Kolaylığı Karadağ şirket projesiyle siz ve aileniz için kısa sürede kolayca oturma ve çalışma izinleri alabilirsiniz. 2.Karadağ Düşük Vergi Oranları  Karadağ da şirket kurmak isteyenlerin ilk dikkat ettiği durumlardan biri vergi sistemidir. Çünkü oldukça düşük vergi uygulanan ülke gelir vergisi ve kurumlar vergisi %9. Bu oran Türkiye’de ise %22’dir. Peki, gelir vergisi ve kurumlar vergisinin düşük olması ne anlama geliyor? Düşük vergi sistemi ticari faaliyetlerdeki karlılık oranın da ciddi artış sağlar. 3.Karadağ ve Türkiye Arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması Karadağ ve Türkiye arasında bir serbest ticaret anlaşması var. Bu özellikle ithalat ve ihracat alanında, belirli ürünleri vergilendirmeye gerek kalmadan önemli bir avantaj haline gelebilir. 4.Karadağ ile Avrupa ‘ya Açılacaksınız  Karadağ da şirket kurmak, aynı zamanda Avrupa ülkelerine iş kapıları açmak anlamına da geliyor. Karadağ’da açacağınız şirket sayesinde Türkiye ve tüm Avrupa ülkelerinde ticaret yapabilirsiniz. 5.Avrupa Birliği Avantajına Sahip Olabilirsiniz Karadağ, AB’ ye katılmaya çok yakın bir ülke. Müzakere altındaki Karadağ’ın yakında Avrupa Birliği’ ne üye olacağına inanılıyor. 6.Karadağ Şirket Yatırımı ile Arazi Avantajı Karadağ’da kişi olarak satın alabileceğiniz arazi 5 dönüm ile sınırlıdır ve şirketin satın alacağı arazi üzerinde üst sınır yoktur. 7.Devlet Teşvik Alanları Daha Avantajlı Şirketinizi devletin yönettiği bölgelere yatırım yaparsanız bir avantajınız olacaktır çünkü bu, ülkenin size çok fazla yardım ve teşvik sağlayacağı anlamına gelir. 8.Karadağ’ da Yabancı Ortak Sorunu Yok Bir AB ülkesinde şirket kurmak istiyorsanız, şart olarak yabancı bir ortakla çalışmanızı isteyeceklerdir. Karadağ’ da ise böyle bir gereklilik yoktur.

Karadağ’da Şahıs Şirketi

Şahıs şirketi Karadağ’da açılabilecek en küçük şirket türüdür. Türkiye’de olduğu gibi herhangi bir asgari sermaye gerektirmez ve şirketin borçlarını ödeyememesi durumunda girişimcinin kişisel malları korunmaz.

Karadağ’da Limited Şirket

Limited şirket şirketine göre daha avantajlıdır çünkü Karadağ’da prosedür açısından açılması kolay ve yaygın iş kolu açısından birçok işe imkan sağlar. Asgari sermaye olarak sadece 1 Euro gereklidir ve şirket en az bir hissedar tarafından kurulabilir. Ancak ortak sayısı 30’u geçemez. Eğer sermaye 25.000 Euro’yu geçerse, şirket birkaç işlemden sonra anonim şirket olarak yeniden yapılandırılabilir.

Karadağ’da Anonim Şirket

Bir anonim şirket yüksek sermaye yatırımcılar için tasarlanmış iş türüdür. Asgari sermaye bir AD ise 25.000 Euro nakit olarak ödenir. Kararlar, Yönetim Kurulu’nu yönetim organı olarak atayan Genel Kurul tarafından alınır. Ayrıca her yıl şirket defterlerini kontrol edecek bu tür işler için bir denetçi gereklidir. Anonim şirket kurulumları için Karadağ’da şirket oluşumu uzmanlarımız size bilgi verebilir.

Karadağ’da Genel Ortaklık

Genel ortaklık asgari sermaye gerektirmeyen ve Ticaret Mahkemesinin Merkez Kayıt bürosunda tescil ettirilebilir ama zorunlu değildir. Kayıt durumu şunları içermelidir: ortaklığın adı ve ortakların adı ve adresleri. Ayrıca bir anlaşma imzalanabilir ancak zorunlu değildir. Şirketin borçlarından tüm ortaklar sorumludur ve Ana Sözleşme ’de belirtilen sürenin dolması veya ortaklardan birinin ölümü veya iflası halinde ortaklık feshedilebilir.