Ürün satış takip programı, satış süreçlerinize dair tüm bilgileri detaylı olarak inceleyebileceğinizi, satışlarınızın her adımını kolaylıkla takip edebilmenizi sağlayan bir programdır. İster fiziki bir dükkanınız, isterseniz de e-ticaret pazaryerlerinde mağazanız olsun her koşulda, ürün satış programı üzerinden satışlarınızı takip edebilirsiniz. Genel bir çerçevede inceleyecek olursak, aylık veya yıllık olarak gerçekleştirdiğiniz toplam satışınızı görebilirsiniz. Bir başka deyişle “Bu ay ne kadarlık bir satış yaptık?” sorusunun cevabını hızlıca almanız mümkündür. Çemberi biraz daraltarak müşteri ve stok bazında da satış takibi yapabilirsiniz. Unutmayın, detaylar da genel bakış kadar önemlidir.

Satış Takip Programı Ne İşe Yarar?

Firmalara hız, kolaylık ve verimlilik sağlayan satış takip programları, bir nevi “Satış yönetimimi en etkin nasıl yaparım?” sorusuna cevap niteliğindedir. Program sayesinde işletmeler, çok daha az efor sarf ederek verimliliğini artırır, satış takibi için saatler harcamalarına gerek kalmadan iş yükünü hafifletirler. Excel ya da hesap defterleri üzerinden satış takibi yapmak oldukça zaman alıcı ve zahmetlidir. Bir çalışanınızı sırf bu takibi yapabilmesi için yönlendirmeniz ve kendisinden dönem dönem rapor vermesini istemeniz gerekir. Fakat, satış takip programı aracılığıyla hem çalışanınız hem siz çok daha ayrıntılı ve hatasız bir şekilde satışlarınızın takip ve kontrolünü gerçekleştirebilirsiniz.

Satış Takip Programının Avantajları

Bildiğiniz üzere, stok yönetimi, müşteri ve faturalandırma birbiriyle iç içe ilerleyen süreçlerdir. Bu nedenle satış programının sağladığı avantajları stok yönetimi, müşteri ve faturalandırma başlıkları altında inceleyebiliriz. Ürünlerinizi kategorilendirerek stok ihtiyaçlarınızı görebilirsiniz. Stokunuzda bulunan ürün adedinin hangi müşterinize ne miktarda satışı yapılacağı üzerinden bilgiye sahip olur; kayıtlı olan müşterilerinize yaptığınız satışların dökümünü inceleyerek içgörü edinebilirsiniz. Müşteri satış takip programı bu anlamda, elinizi güçlendirerek pazarda rekabet etmenize de yardımcı olur. Müşterinizin ihtiyaçlarını anlayarak buna bağlı bir stok yönetim planı çıkarabilirsiniz. Satış ve stok takip programı ile, alım satımlarınızı gözden geçirip hangi ürün ve mallara öncelik vereceğinizi hangi ürünleri hangi pazarlara sunabileceğinizi planlar, süreçlerinizin verilere dayanarak daha verimli bir şekilde işlemesini sağlarsınız. Örneğin, toptan satış yapan bir tekstil firmasısınız ve perakende satış yapan birden çok müşteriyle satış gerçekleştiriyorsunuz. Satış stok takip programı üzerinden hangi firmanın hangi dönemlerde sizden ne kadarlık ürün talep ettiğini kontrol ederek;
  • Müşterilerinizin ihtiyaçlarına hızlı cevap verebilir,
  • Stoklarınızı talep edilen ürünlere göre yeniden gözden geçirebilir,
  • Pazarın trendlerini yakalayabilir,
  • Kolay ve hızlı bir şekilde fatura keserek satışınızı gerçekleştirebilirsiniz.
Alış satış stok takip programının bir diğer kolaylığı da ürün yönetiminde barkodlu satış sistemini kullanılabilmesidir. Ürünlerinize ait oluşturduğunuz ürün numarası ile barkodlu stok takibi yapmanıza imkân tanır.