Erken bir saatte uyandığını hayal et. Ofis yolunda ucu bucağı olmayan bir trafik, sokaklar yarı uykulu insanlarla ve taşıtlarla dolup taşmış… Ofisine girip akıllara bir e-posta bombardımanına maruz kalıyor ve mesai bitimine dek işlerini tamamlamaya çalışıyorsun. Aslında ne kadar klasik bir senaryo. Kulağa biraz sıkıcı da geliyor, haklısın.  Peki, sana affiliate marketing gibi bir alternatif olduğunu söylesek? Hak ettiğinin altında kazandığın bir sistemin monotonluğu ile uğraşmak yerine istediğin zaman, istediğin yerden, hatta uyurken bile para kazanabilseydin nasıl olurdu? Affiliate marketing, yani satış ortaklığının arkasındaki motivasyon tam olarak bu soruyu sorar. Peki affiliate marketing nedir, nasıl yapılır? Günümüzün popüler para kazanma yöntemlerinden biri haline gelen affiliate marketing sistemine gel beraber bakalım. Belki sen de her geçen yıl büyüyen satış ortaklığı dünyası içinde kendine bir yer bulabilirsin.

Affiliate Marketing Nedir?

Birçok web sitesinde muhtemelen “affiliate marketing” veya “sponsorlu gönderi” pop-up’larına rast gelmişsindir. Affiliate marketing, bir satış ortağının başka bir kişinin veya şirketin ürünlerini pazarlayarak komisyon kazandığı süreçtir. Yani o sponsorlu gönderiler satış ortaklığından kaynaklanan bir pazarlama çeşididir. Satış ortağı, beğendiği bir ürünü arar, ürünü tanıtır ve yaptıkları her satıştan kâr elde eder. Satışlar, bir web sitesinden diğerine satış ortaklığı bağlantıları aracılığıyla izlenebilmekte ve ödemeler buna göre yapılmakta.

Affiliate Marketing Nasıl Çalışır?

“Affiliate marketing nasıl yapılır?” sorusunu yanıtlamadan bu kavramın tarihçesiyle ilgili kısa bir bilgi verelim. Aslında yönlendirme pazarlaması denilen yöntem yüzlerce yıldır kullanılıyor. İnternet öncesi günlerde, belki network oluşturma etkinliklerine gitmiş veya kartvizitler dağıtmış olabilirsin. Yönlendirme pazarlaması bir anlamda “sen bana yardım et, ben de sana yardım edeceğim” şeklinde bir değer alışverişidir. Ancak bu eski sistemde birçok şey şansa bağlı idi. Dağıtılan kartların ve yönlendirmelerin, herhangi bir karşılıklı fayda sağlayıp sağlayamayacağından emin olmak imkansızdı. Satın alımların ne zaman yapıldığı ve bu alımlar için kimlerin referans olduğu takip edilmesi zor bir konuydu. Ancak internet her şeyi değiştirdi. Artık bir satın alma işleminin ne zaman yapıldığını ne için olduğunu ve satış ortaklığı komisyonu ödemesi gereken yönlendiren kişileri gösteren, kullanımı kolay bir izleme mekanizması (çerez) var. Peki satış ortaklığı nedir, nasıl yapılır? İnternet satış ortaklığı sistemi, ürün pazarlama görevini ortaklara paylaştırarak çalışır ve kâr payı sağlar. Daha etkili bir pazarlama stratejisi için çeşitli bireylerin yeteneklerinden yararlanmayı da başarır. Bu süreci anlatabilmek için üç farklı taraftan bahsedeceğiz:
  • Satıcı ve ürün imalatçısı
  • Satış ortağı veya reklam veren
  • Tüketici
Bağlı kuruluş pazarlamasının başarılı olmasını sağlamak için bu üç tarafın paylaştığı karmaşık ilişkiyi inceleyelim. 1. Satıcı veya Ürün Yaratıcıları Satıcı, ister işe yeni başlayan bir girişimci isterse büyük bir şirket olsun satıcı, ürün yaratıcısı veya perakendecidir. Ürün, mutfak eşyaları gibi fiziksel bir nesne veya dil eğitimleri gibi bir hizmet olabilir. Marka olarak da bilinen satıcının pazarlamaya aktif olarak dahil olması gerekmez. Ancak isterse reklamcılık yapar ve satış ortaklığıyla ilişkili gelir paylaşımından kâr eder. 2. Satış Ortağı veya Reklam veren Reklam veren olarak da bilinen satış ortağı, satıcının ürününü potansiyel tüketicilere çekici bir şekilde pazarlayan bir kişi veya şirkettir. Yani satış ortağı tüketicileri, ürünün onlar için değerli veya yararlı olduğuna ve ürünü satın almaya ikna etmek için pazarlamalar yapar. Tüketicinin ürünü satın almasını sağlayarak elde edilen gelirden belirli bir pay elde edebilirsin. Satış ortaklarının genellikle pazarlama yaptıkları çok özel bir kitlesi vardır ve genellikle kitlenin çıkarlarına bağlı kalırlar. Bu, satış ortağının promosyona göre hareket etmesi en muhtemel tüketicileri çekmesine yardımcı olan tanımlanmış bir kişisel bir marka yaratmasını sağlar. 3. Tüketici Tüketici bilsin ya da bilmesin, onlar (ve satın alımları) satış ortaklığı pazarlamasının itici güçleridir. İştirakler bu ürünleri sosyal medyada, bloglarda ve web sitelerinde onlarla paylaşır. Tüketiciler ürünü satın aldığında satıcı ve satış ortağı kârı paylaşır. Bazen satış ortağı yaptığı satışlar için komisyon aldığını açıklayarak tüketiciye karşı açık olmayı seçer. Eğer satış ortağı aldığı komisyonları açıklamazsa tüketicinin arka plandaki satış ortaklığı altyapısından haberi olmaya bilir. Bu yolla satın alınan ürün için tüketiciye ek ücret oldukça nadir yansır. Satış fiyatına iştirakin kâr payı dahildir.

Satış Ortakları Nasıl Ödeme Alır?

Affiliate marketing ile çeşitli şekillerde ödeme alabilirsin: 1. Satış Başına Ödeme  Bu, standart satış ortağı yapısıdır. Bu yöntemde satıcı, satış ortağının pazarlama stratejilerinin bir sonucu olarak satış fiyatının belli bir yüzdesini satış ortağına öder. 2. Olası Satış Başına Ödeme  Satış ortağı tüketiciyi satıcının web sitesini ziyaret etmeye ve istenen işlemi tamamlamaya ikna etmelidir. Bu işlem bir iletişim formu doldurmak, ürünün deneme sürümüne kaydolmak, bir bültene abone olmak veya yazılım veya dosya indirmek olabilir. Satış ortağı, tüketicinin bu işlemleri geçekleştirmesiyle ödeme alır. 3. Tıklama Başına Ödeme  Bu program, satış ortağını tüketicileri pazarlama platformlarından satıcının web sitesine yönlendirmeye teşvik etmeye odaklanır. Satış ortağı web trafiğindeki artışa göre ödeme alır.

Neden Affiliate Pazarlamacı Olmalısın?

  • Pasif Gelir Elde Etmek İçin
Daha önce çalıştığın işlerde para kazanmak için işte olman gerekiyordu. Ancak artık satış ortaklığı pazarlaması ile uyurken bile para kazanma olanağın var. Kampanyaya başlangıçta bir miktar zaman ayıracaksın, tüketiciler ürünü sonraki günler ve haftalar boyunca satın aldıkça veya tıklamalar arttıkça sürekli getiriler elde edeceksin. Bitirdikten çok sonra dahi iş için para alırsın. Bilgisayarını başında olmadığında bile, pazarlama becerileriniz size sürekli bir gelir akışı kazandırır.
  • Çünkü Müşteri Memnuniyeti Sağlamasan Da Olur
Ürün veya hizmet sunan bireysel satıcılar ve şirketler, tüketicileriyle ilgilenir ve memnun olmalarını sağlar. Satış ortaklığı ile ne patronunuzun memnuniyeti ne de müşteri memnuniyeti ile uğraşmanıza gerek kalmaz. Satış ortağı pazarlamacısının tüm işi, satıcıyı tüketiciyle ilişkilendirmektir.
  • Evden Çalışabilirsin
Ofise gitmekten nefret eden biriysen satış ortaklığı yapabileceğin diğer işler arasında mükemmel bir alternatiftir. Kendi evinin rahatlığında çalışırken satıcıların ürünlerinde kampanyalar başlatabilecek ve gelir elde edebileceksin. Pijamalarını hiç çıkarmadan iş yapmak harika değil mi?
  • Maliyetler Düşük
Çoğu işletme, satılan ürünleri finanse etmek için başlangıç ücretlerine ve nakit akışına ihtiyaç duyar. Fakat satış ortaklığını düşük bir maliyetle yapabilirsin, yani bu işe fazla güçlük çekmeden hızlı bir şekilde başlayabilirsin.
  • Çalışma Saatleri Esnek
Aslında bir serbest meslek sahibi olduğun için kendi hedeflerini belirlemede, ilgini çeken ürünleri seçmede ve hatta kendi çalışma saatlerini belirlemede bağımsızlığa sahip oluyorsun. Ayrıca şirketlerin koyduğu kısıtlama ve düzenlemelerden de uzak olacaksın.
  • Performansına Dayalı Olarak Kazanabilirsin
Diğer işlerde haftada 80 saat çalışıp aynı maaşı almaya devam ederken satış ortaklığında kazancın tamamen performansına dayanır.

Satış Ortaklığı Veren Firmalar / 2021 Yılı Affiliate Marketing Siteleri

Peki ülkemizden ve dünyadan satış ortaklığı veren firmalar hangileri? Bu bölümde işine yarayabilecek satış ortaklığı sitelerini sıraladık. GCM Partner Satış Ortaklığı: GCM partner, ülkemizdeki en çok para kazandıran affiliate marketing programlarındandır. Ekonomi ve para kazanma fikirleri üzerine bir web siten varsa kesinlikle bu firmayı inceleyebilirsin. GCM, Forex üzerine kurulmuş bir sitedir. GCM partner ile senin yönlendirdiğin bağlantı üzerinden üye olan her demo üyelik için 1 dolar kazanabilirsin. Sanalpazar Satış Ortaklığı: Kampanyaları sürekli değişen Sanalpazar güncel olarak entegre satış ortaklığı yapar. Bu site şu anda üye olan ve bildirim alan herkese 20 TL ödüyor. Değişik fırsat ve kampanyalar sunan Sanalpazar.com‘u düzenli olarak takip etmeni öneririz. Gearbest Satış Ortaklığı: Gearbest ürün tanıtımı yapanlar için hediye kartları ve ücretsiz ürünler gönderir. Blog’un veya web siten iyi bir noktaya ulaştığında Gearbest sana ulaşacaktır. Alibaba Satış Ortaklığı: Ülkemizdeki bilinirliğinin yüksek olmasından dolayı Aliexpress, en avantajlı satış ortaklığı sağlayan platformlardan birisidir. Amazon Satış Ortaklığı: Ülkemizde faaliyetlerine yeni başlayan Amazon satış ortaklığında ön sıralardan yerini alarak kazanç elde etmeye başlayabilirsin. Odaklı Pazar Satış Ortaklığı: Odaklı Pazar, kâr marjı yüksek olan e-kitap ürünlerinin satışlarını gerçekleştirir. Bu kitapların pazarlanmasında kendine güveniyorsan mutlaka Odaklı Pazar’ı incelemelisin. Gittigidiyor Satış Ortaklığı: Gittigidiyor, satış ortaklığında tıklanma başına 0,15 Kuruş’a kadar ödeme yapan bir ortaklık modeli sunar. Üstelik Gittigidiyor affiliate sisteminde web siten için profesyonel banner tasarımları bulman da mümkün. Booking Satış Ortaklığı: Google Adsense üzerinde sürekli reklamlarını görebileceğin booking firması direkt olarak yayıncılarla çalışma fırsatı yakalamak istiyor. Alanında ve satış ortaklığında profesyonel olan Booking ile çalışarak güzel bir gelir elde edebilirsin. Reklamaction Gelir Ortaklığı: Yüzlerce marka ile anlaşmaları ReklamAction olan tıklama başına değil satın almalar üzerinden ortaklık kurar. Medikalize Satış Ortaklığı: Yüzde 30’luk kâr marjı teklifinde bulunan Medikalize, parfüm ve kozmetik ürünleri üzerine satış ortaklığı kuran bir firma. Clickbank Affiliate Web Sitesi: Clickbank, affiliate marketing işini en profosyonel yapan web sitelerden biri. Türkiye’de çok geçerliliği olmasa da bu sitede binlerce farklı ürün bulabilirsin.