Tüketici tercih ve alışkanlıkların son derece hızlı biçimde değiştiği bu dönemde dijitalleşme herkesin odak noktasında yer alıyor. Pandemi döneminde kısıtlamalardan en fazla etkilenen sektörler arasında ilk sıralarda yer alan perakende sektörünün bu dönemde artan bir hızla dijitale yöneldiğini ve alışverişlerin büyük ölçüde e-ticaret platformları üzerinden gerçekleştirildiğini görüyoruz. Karantina boyunca fiziksel mağazaları kapanan elektronik, tekstil ve ev eşyası gibi kategorilerde e-ticarete yönelen tüketicilerin sayısı %23’ten %48’e çıktı. E-Ticaret sayesinde insanlar pandemi koşullarında evlerinden ayrılmak zorunda kalmadan güvenle alışverişlerini sürdürürken, perakende işletmeleri de faaliyetlerine devam edebildi.

Başarının Yolu, Müşteri Memnuniyetinden Geçiyor

Birçok tüketici e-ticaretle ilk kez bu dönemde tanıştı. Ticaret Bakanlığı’nın ağustos ayında paylaştığı verilere göre Türkiye’de salgın döneminde e-ticaret hacmi yılın 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre %64 artış gösterdi. BKM verilerine baktığımızda da 2 milyon kartın ilk kez internetten ödemelerde kullanıldığını görüyoruz. Online alışveriş alışkanlıklarının pandemi sonrası “yeni normal” döneminde de devam edeceği ve geçici değil kalıcı olduğu açık. Perakende sektöründe başarının yolu müşteri memnuniyetini sağlayabilmekten geçiyor. Müşterisine en iyi deneyimi sunmayı başaran işletmeler rekabette öne çıkıyor, sektöründe fark yaratıyor. Perakende için de yeni normal, dijital altyapı üzerine inşa ediliyor. Yani dijitalleşme, perakende sektöründe yaşamsal önem taşıyor. Google Türkiye olarak kısa bir süre önce Google Dijital Türkiye platformunu bu amaçla hayata geçirdik. 1,5 milyon birey ve işletmeye ulaşmasını hedeflediğimiz bu platform kapsamında işini büyütmek, dijitale geçmek isteyenlere birçok ücretsiz araç sunuyoruz. Google Dijital Türkiye platformunda yer alan ücretsiz araçlardan biri olan Grow My Store’u da perakende sektöründe yer alan işletmelerin online müşterilerine daha iyi bir alışveriş deneyimi sunmalarına yardımcı olmak amacıyla geliştirdik. Grow My Store perakende web site sahiplerine, yeni müşterilere ulaşmak için yararlanabilecekleri özel pazar ve tüketici iç görülerine ulaşma imkânı da sağlıyor.

Grow My Store Ne İşe Yarıyor?

E-Ticarette doğru noktalarda yapılacak küçük ve bilinçli iyileştirmelerin, müşteri deneyimine ve dolayısıyla satışa dönüşme oranına büyük katkı sağladığını biliyoruz. Grow My Store ürünü, internet mağaza sahiplerinin rahatlıkla kullanabileceği bir ürün. Tek yapmanız gereken web sitenizin adresini Grow My Store sayfasındaki ilgili alana girmek. Daha sonra sistem size hangi kanalları kullandığınızı yani internetten mi, mağazadan mı yoksa her iki kanaldan da mı satış yaptığınızı belirtmenizi istiyor. Ürün kategorilerinizi de belirledikten sonra ürün favori listesi oluşturmanın faydaları, ürünlerin detaylı açıklamalarının önemi veya puanlama özelliğinin olmasının etkisi gibi özellikleri alanları içeren ve işletmeye özel hazırlanan özet rapora anında ulaşabiliyorsunuz. Grow My Store tarafından ücretsiz oluşturulan detaylı rapor için ise tek yapmanız gereken e-posta adresiyle giriş yapmak. İnternet mağaza sahipleri e-ticaret sitelerinin online varlıklarını analiz ederek, en kritik ölçütlere göre sitelerinin puanlarını öğrenebiliyor ve zaman içinde gelişimini takip edebiliyorlar. Araç ayrıca online ticaret performansını daha da iyileştirmek için ayrıntılı analizler ve değerli ipuçları da sunuyor. E-Ticaret yapanlar, kendi sektöründe yer alan diğer perakende sitelerine kıyasla nasıl durumda olduklarını da görebiliyor. Grow My Store, müşterileriniz web sitesini nasıl deneyimliyor ise tam olarak öyle görme olanağı tanıyan bir araç.

Müşteri Deneyiminizi Geliştirmenizdeki Rehber: Grow My Store

Değerlendirme; tüketicilerin deneyiminde belirleyici olan ürün bilgisi, mağaza detayları, kişiselleştirme, sorunsuz alışveriş deneyimi ve site performansı gibi ölçütler üzerinden yapılıyor. Web sitesinin ne kadar hızlı yüklendiği, mobil kullanışlılığı gibi faktörler de göz önüne alınıyor. Ticaretin başarısı müşteri deneyiminde gizli. Grow My Store işte bu kilit noktaya odaklanıyor ve perakendecilere müşteri deneyimlerini geliştirmeleri için rehberlik ediyor. Google Türkiye olarak bu dönemde perakende sektöründe faaliyet gösteren herkesi bu ücretsiz araçları kullanmaya, müşteri deneyimini iyileştirmeye ve dijital varlıklarını güçlendirmeye çağırıyoruz.