Girişimlere hisse veya hisse senedine çevrilebilir borç karşılığı sermaye sağlayan kişiye melek yatırımcı denir. Melek yatırımcıların amacı genel olarak uzun vadede kar elde etmek gibi anlaşılsa da aslında temel amaçları çoğunlukla belli bir iş alanına dair bilgilerini olabildiğince güncel tutmak, yeni jenerasyon girişimcilere akıl hocalığı yapmaktır. Melek yatırımcılar çoğunlukla emekliye ayrılmış yönetici ve girişimcilerdir. Bu noktada, onların deneyimleri doğrultusunda akıl hocalığı yapmaları da kaçınılmaz hale gelmiştir. Ayrıca önemli bağlantılar sağlayarak girişimcilerin çoğu konuda işlerini de kolaylaştırmaktadırlar.

Neden Melek Yatırımcı Kelimesi Kullanılmıştır?

Bu kişilere “melek” denmesinin hikayesi Broadway’ a dayanmaktadır. Burada melek ilk olarak mali yönden sıkıntı yaşayan tiyatro oyunlarına mali anlamda destek sağlayan varlıklı bireyler için kullanılmıştır. Daha sonrasında ise 1978 yılında New Hampshire Üniversitesi profesörlerinden olan ve aynı zamanda Center for Venture Research’ün kurucusu William Wetzel, girişimcileri mali yönden destekleyen yatırımcılara “melek” kelimesinin kullanılmasını uygun bulmuştur.

Kaynak ve Finansman Kapsamı

Melek yatırımcılar kendi kaynakları ile yatırım yapmaktadırlar. Her ne kadar melek yatırımcı gerçek bir kişi gibi gözükse de tüzel bir kişinin olduğu durumlar da söz konusudur. Yatırım tutarı girişimden girişime değişkenlik gösterebildiği gibi yatırımcıdan yatırımcıya da değişiklik gösterebilir.

Melek Yatırımcıların Hedefi Nedir?

Melek yatırımcıların hedefi; yeni oluşan ve potansiyel vaat eden projelere maddi destek sağlayarak, söz konusu projelerin gelişimine katkıda bulunmaktır. Kısacası yüksek getiri potansiyeli bir iş fikri hayata uygulama aşamasına geldiğinde, melek yatırımcının ilgisini çekmektedir. Bazı melek yatırımcılar henüz ürün geliştirme aşamasında olan (erken aşama) bir girişime de yatırım yapabilirler. Fakat çoğu melek yatırımcının yatırım ilgileri ürün ve şirketleşme aşamasını tamamlamış girişimlere yöneliktir.

Melek Yatırımcı Nasıl Bulunur?

Bir melek yatırımı için uygun olduğunuza inanıyorsanız, muhtemelen nasıl bulacağınızı merak ediyorsunuzdur. En yaygın bağlantılardan bazıları şu yollarla gerçekleşir.
 • Avukatlar
 • Muhasebeciler
 • Girişim (Risk) Sermayesi
 • Kitlesel Fonlama Siteleri
 • Bölgesel Melek Ağları
 • AngelList.com
Avukatınız ve muhasebeciniz gibi danışmanlarınıza, şirketiniz ve finansal ihtiyaçlarınız için uygun kişiler olup olmadığını sorabilirsiniz.

Doğru Melek Yatırımcı Nasıl Seçilir?

Melek yatırımcılar bireyseldir. Bu nedenle çok çeşitli kişilikler ve bakış açıları ile karşı karşıya kalırsınız. Melek grupları, girişimciler için kaynak yaratma sürecini kolaylaştırıp basitleştirirken yatırımlarda daha fazla tutarlılık, yapı ve organizasyon oluşturmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle doğru uyumu yakalamak önemlidir. Melek yatırımcı seçerken aşağıdaki faktörlere dikkat etmek gerekir.
 • Bölgenize yatırıma istekli melek yatırımcıları bulmak gerekir.
 • Sektörünüze yatırım yapmaya istekli yatırımcılarla görüşmek gerekir.
 • Deneyim seviyeleri ve size verecekleri esneklik önemlidir.
 • Gelişime açık olmaları önemlidir.
 • Yeni yatırım takip turlarına katılım istekleri önemlidir.
 • Başarılı geçmişleri olmaları önemlidir.
 • Yatırım yapmak istedikleri miktar önemlidir.
Dünyada melek yatırımcı olarak tanınan hem yatırım hacmi olarak hem de elde edilen başarı bakımından önde gelen 30 isim ve yatırım rakamları şu şekildedir: 1) Fabrice Grinda – 245 yatırım 2) Paul Buchheit -135 yatırım 3) Wei Guo -129 yatırım 4) Alexis Ohanian -126 yatırım 5) Scott Banister – 126 yatırım 6) Naval Ravikant -121 yatırım 7) Daniel Curran -114 yatırım 8) Marc Benioff – 113 yatırım 9) Mark Cuban -110 yatırım 10) Simon Murdoch -99 yatırım 11) Ron Conway -89 yatırım 12) Esther Dyson -86 yatırım 13) Kevin Moore – 85yatırım 14) David Tisch -83 yatırım 15) Dave McClure -79 yatırım 16) Semil Shah – 74 yatırım 17) Max Levchin – 72 yatırım 18) Jason Calacanis – 72 yatırım 19) Benjamin Ling – 70 yatırım 20) Brendan Wallace – 67 yatırım 21) Tim Draper – 66 yatırım 22) James Sowers – 65 yatırım 23) Auren Hoffman – 65 yatırım 24) Lee Linden – 64 yatırım 25) Joanne Wilson – 63 yatırım 26) Farzad Nazem – 60 yatırım 27) Joshua Schachter – 59 yatırım 28) Garry Tan – 59 yatırım 29) Rajan Anandan -57 yatırım 30) Xavier Niel – 57 yatırım