1. Online Pazaryerlerinde Dükkân Açın

Sattığınız ürünlerin çeşitliliği fazlaysa, online pazaryerlerinde dükkân açmanız sizin için avantajlı bir başlangıç olacaktır. Çünkü dükkân açtığınızda belirli sayıda ürünü ücretsiz olarak gösterebilir (platformdan platforma değişiklik gösterebilir), aramalarda ürünlerinizin daha üst sıralarda yer almasını sağlayabilirsiniz. Pazar yerlerinde ürün listeleme için daha az harcama yapacağınızdan bu sizin için güzel bir başlangıç olabilir. Üstelik marka adınızı duyurabileceğiniz bir sayfaya da sahip olursunuz.

2. Rakip Analizi Yapın

Aslında çok basit bir soru, sektörü algılamanız, sektördeki konumunuzu sorgulamanız için kilit bir roldedir: "Rakiplerim kimler ve ne yapıyorlar?" Bu sorudan yola çıkarak, trendleri takip edebilir, aynı sektörde hizmet veren diğer işletmelerin ne gibi faaliyetler sürdürdüklerini, nasıl çalışmalar gerçekleştirdiklerini inceleyebilirsiniz. Rakip analizi daha geniş bir bakış açısıyla sektörünüze ve kendi işletmenize bakışınızı sağlar. Yapılan kampanyaları, sunulan indirim fırsatlarının rakiplerde nasıl olduğunu incelemek sizin reklam ve tanıtım çalışmalarınızda yol gösterici olacaktır. En önemlisi de sizi diğerlerinden ayrıştıran noktaları fark etmenizi sağlayacaktır. Örneğin, pazaryerinde yer alan bir tekstil firmasısınız. Ürününüzü tanıtmak ve daha çok kişiye satışını yapmak istiyorsunuz. Peki, müşteriye rakiplere göre ne sağlıyorsunuz? Bu sorunun cevabı "Ücretsiz Kargo" veya "2. ürünü alana sepette %20 indirim" olabilir. Hatta, eğer mümkün ise "aynı gün kargo" gibi bir ibare de olabilir. Sunduğunuz tüm bu avantajlar, müşterinin gözünde ürününüzü satın alınabilirliği daha da yüksek bir noktaya taşıyacaktır.

3. Ürün Sayfalarınıza Gereken Özeni Gösterin

Online pazar yerlerinde ve gelecekte kendi e-ticaret sitenizde satış yaparken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de ürün sayfalarınızdaki içerik düzenlemesidir. Kullanıcılar online alışveriş yaparken ürünlere dokunamayacakları ve inceleyemeyecekleri için olabildiğince fazla bilgiye ihtiyaç duyarlar. Ürün sayfalarında mutlaka ürünlerin görselleri, açıklamaları ve diğer ürünlerle karşılaştırmayı sağlayacak ölçüde özellik bilgisi bulunmalıdır. Bu bilgilerin kullanıcıyı sıkacak uzunlukta olmamasına da dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

4. Kargo Hizmeti İçin Çözüm Bulun

Online satışlarda kargo operasyonları maliyet açısından dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Uygun fiyata düzenli bir kargo hizmeti almak istiyorsanız pazaryerlerinin anlaştığı kargo firmaları ile çalışabilirsiniz. Ayrıca kargo firmaları ve pazaryerleri müşterileri otomatik olarak bilgilendirmektedir. Böylece teslim edilecek paketleri kargoya verdikten sonra müşterilerinizi bilgilendirme, müşterilerinize takip numarası sunma gibi operasyonlara vakit harcamanız gerekmez.

5. E-Ticaret Operasyonlarınızı Kolaylaştıracak Çözümler Arayın

Birden fazla pazaryerinde birçok ürün satıyorsanız, e-ticaret operasyonlarınız zor bir hale gelebilir. Özel günlerde gerçekleşen siparişlerdeki günlük artışlar da faturalama, paketleme, kargolama süreçlerinizi içinden çıkılmaz bir hale getirebilir. Bu yüzden bu süreci sizin için kolaylaştıracak programlardan destek almayı deneyebilirsiniz.