İşletmelerin muhasebe işlemleri için geliştirilen programlar çok daha hızlı, kolay ve hatasız işlem alınabilmesini sağlıyor. Web tabanlı muhasebe programları ise erişilebilirliği de daha geniş bir kapsama taşıyor. Dijital dönüşümü hayatın her alanında görmek mümkün. Artık işletmelerin ticari faaliyetlerinin bile büyük bir kısmı internet üzerinden ilerlerken yapılması gerekli olan muhasebe işlemlerin de bu hıza ve teknolojiye ayak uyduracak bir yapıya uygun şekilde geliştirilmesi gerekiyordu. Bu sebeple de son kullanılan excel programların üzerine çıkan web tabanlı muhasebe programları işletmelerin ön muhasebe işlemlerini çok daha kolay bir şekilde yapabilmesini sağlıyor.

Web Tabanlı Ön Muhasebe Programı Nedir?

Geliştirilmiş olan ön muhasebe programları işletmeniz için gerekli olan tüm işlemlerin tek bir çatı altından toplanmasını sağlar. Tek bir program ve yönetici paneli ile yapılması gereken muhasebe işlemlerini yapabilirsiniz. Açık ara ile en büyük ve önemli farklarından bir diğeri ise web tabanlı muhasebe programlarının dilediğiniz zaman dilediğiniz yerden erişilebilir olmasıdır. Bu sayede herhangi bir işlemi yapmak için iş yerinize gitmenize gerek kalmaz.

Web Tabanlı Muhasebe Programları Avantajları Nelerdir?

Muhasebe programı kullanıyor olmak pek çok işlemin otomatize olmasına yardımcı olmaktadır. Bu da iş yükünün azalmasına ve ana işinize daha fazla zaman ayırabilmenize olanak tanımaktadır. Öncelikle ön muhasebe programlarında yapabileceğiniz işlemlerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:
 • E-fatura ve e-Arşiv kullanımı
 • Cari hesap takibi
 • Bankacılık işlemleri
 • Stok takibi
 • Kolay gelir gider takibi
 • Online e-tahsilat entegrasyonu
Bu işlemlerin hepsini kolayca yapmanızı sağlayan web tabanlı muhasebe programları sayesinde;
 • İşlemlerinizi kolaylık yaparak vakit kazanırsınız,
 • Ana işiniz için daha fazla enerji ayırabilirsiniz,
 • Maliyetlerinizi çok daha fazla azaltabilirsiniz,
 • İnternet ve elektrik bağlantısı olan her cihazdan ve her yerden muhasebe programına erişim sağlayabilirsiniz,
 • Ön muhasebe işlemleri açısından takip gerektiren iş kalemlerinin çoğunu otomatize ederek ödeme ve tahsilat gecikmesi gibi sorunların önüne geçersiniz.

Web Tabanlı Muhasebe Programlarının İşletmeye Etkisi Nedir?

Web tabanlı muhasebe programları tam anlamıyla zaman ve maliyetten tasarruf etmenizi sağlar. Bu programlar sayesinde e-fatura ve e-arşiv fatura kullanımları mümkün olacağı için her şeyden önce fatura kesmek için harcayacağınız kâğıt masrafından ve faturayı göndermek için harcayacağınız kargo masraflarından tasarruf edersiniz. Faturalarınızı saklamak zorunda olduğunuz için fiziksel bir arşive sahip olmanız gerekir. Ancak web tabanlı ön muhasebe programı kullanan işletmeler için bulut teknolojisi ile faturaları kaybolmayacak ve güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz. Ön muhasebe işlemleri sırasında yapılan ufak tefek hatalar çok daha büyük zararların kapısını açabiliyor. Bu hataları minimize etmenin gerekliliğinin de düşünüldüğü web tabanlı muhasebe programları işlemleriniz sırasında daha az hata yapmanızı sağlar. Küçük ve orta ölçekli işletmelerdeki operasyon yükü, büyük şirketlerdeki kadar yorucu olabiliyor. Bu gibi yoğunluk zamanlarında işlerin daha hızlı, hatasız ve personel ihtiyacı duymadan ilerleyebilmesi için de yine web tabanlı muhasebe programları oldukça faydalı oluyor.