Teknolojinin gelişimi ile birlikte avantajlarımız artmış hale geldi. Dolayısıyla saatlerce çalışarak yapacağınız gerekli olan pek çok işlem artık sadece internete giriş yaparak çözüme ulaşıyor. Böylelikle bu yöntem ile sıraya girerek kaybedilen zamandan tasarruf edebilir, aynı zamanda kaybetmediğiniz bu zamanınızı seyahat ederek dahi keyifle geçirebilirsiniz. Bununla birlikte İnternet Vergi Dairesi'nin size sağlamış olduğu tam ve eksiksiz olan şey budur. Kolay, pratik ve zamanında ödeme yapmak artık bu kadar kolay. Peki, bu sistemi eksiksiz ve doğru olarak nasıl kullanabilirsiniz? Ülkemizde e-dönüşümün en sağlıklı haliyle uygulanmış olduğu alanlar arasında internet vergi sistemi bulunmaktadır. Ekonomi Bakanlığı çatısı altında bulunan Gelir İdaresi Başkanlığı vergi mükelleflerinin tüm vergi işlemlerini, kısa sürede daha sağlıklı ve kolay bir biçimde yapabilmelerini sağlamayı başaran İnternet Vergi Dairesi hizmetini işletmektedir. Bu yazıda, İnternet Vergi Dairesinin ne olduğunu, ne işe yaradığını ve nasıl kullanılacağı gibi bazı kritik noktalar hakkında sizlere bilgi vereceğiz. İnternet Vergi Dairesi vergi mükelleflerine bürokrasiyi azaltarak işlemlerini oturdukları yerden kolayca yapabilmelerini sağlamayı başaran bir altyapıyı bizlere sunuyor. Dolayısıyla İnternet Vergi Dairesi ile alakalı en sık sorulan soruları siz değerli okurlarımız için yanıtlıyoruz.

İnternet Vergi Dairesi Nedir?

Özetle, İnternet Vergi Dairesi, tüm vergi borçlarınızın durumunu sorgulamanıza ve var ise bu borçları farklı yöntemler ile ödemenize olanak sağlayan oldukça işlevli bir platformdur. Bunun dışında İnternet Vergi Dairesi ile geçmiş vergi ödemelerinizi dahi görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca gelir İdaresi tarafından kurulmuş olan ve idare edilen bu platform, vergi mükelleflerinin karşılaşabileceği problemlere hızlı cevap veren bir mekanizmaya sahiptir.

İnternet Vergi Dairesinde Nelere Bakılabilir?

İnternet Vergi Dairesinde, otomasyona geçen vergi dairelerine kayıtlı tüzel ve gerçek kişiler aşağıda belirtilen bilgileri sorgulayabilir: Vergi dairesinde bulunan vergi mükellefi kimlik bilgilerini sorgulayabilirler. 2000 de ve sonrasında yapılan işlemlere ilişkin tahakkuk, tahsilât, vadesi gelen ve vadesi gelmeyen borç bilgileri sorgulanır. Bu dönemlere ilişkin olarak verilen ek tablolar ve vergi inceleme sonuçları uyarınca alınan ve tahsil edilen vergilere ilişkin tahakkuk, tahsilât, vadesi gelen ve vadesi geçmiş borç bilgileri sorgulanır. Son 1 ay içinde tahakkuk, tahsilât ve düzeltme işlemleri bilgileri sorgulanır. Yurt dışına çıkma yasağı hakkında detaylı bilgiler sorgulanır. Gümrük çıkış beyannameleri Kayıt numarası, Gümrük İdaresi, kapanış tarihi bilgileri sorgulanır. İşlenmemiş ödemeler; vergi ödemelerinde bilgi eksikliği, yanlışlıklar ya da fazla ödemeler gibi sebeplerle hesaplara işlenemeyen kayıtlar sorgulanır.

İnternet Vergi Dairesine Nasıl Müracaat Edilir?

Gelir idaresine Bağlı İnternet Vergi Dairesi’nin yararına bir kayıt ve müracaat sistemi bulunmaktadır. Böylelikle bu sistemden yararlanmak isteyen kişilerin İnternet Hizmetleri Kullanım Başvuru Formu’nu doldurması, alt kısmında yer alan Beyan Metnini imzalaması ve kurum yetkilisi ya da kurum yetkilisinin Zarf Teslim Yazısı ile yetkilendirdiği bir kişinin bu belgelerle birlikte mükellefin bağlı olduğu Vergi Dairesi’ne giderek başvuruyu yapması gerekmektedir. İnternet Vergi Dairesi’ni kullanmak isteyen kişiler internet hizmetlerini kullanmak için müracaat formunu tekrar doldurmalı, formun altındaki beyan metnini imzalamalı ve bağlı olduğu vergi dairesine gelmelidir. Sonrasında ise vekâletname olarak atanan kişi tarafından müracaat yapılmalıdır.

İnternet Vergi Dairesinde Süreç Nasıl Çalışır?

Vergi dairesine başvurduktan sonra ilk olarak internet hizmetleri müracaat formundaki vergi mükellefi bilgilerinin doğruluğu kontrol edilir. Kullanıcı kodu ve kullanıcı şifre bilgileri müracaat sahibine kapalı bir şifre zarfı içinde teslim edilir. Bu işlemden sonra ise kullanıcı hesabı internette etkinleştirilir. İnternet hizmetlerinin kullanımı için müracaat formu internet vergi dairesinden ya da bağlı vergi dairesinden gönderilir. Fakat tüzel kişiler ve gerçek kişiler için farklılık gösterir. Bu form, kişinin kendisi tarafından gerçek kişiler ya da tüzel kişiler için temsil etmeye yetkili kişiler tarafından imzalanabilir.

İnternet Vergi Dairesi Güvenli Mi?

Vergi ile alakalı bilgiler, Vergi Usul Kanunu'nun 5. Maddesine göre gizlilik taşıdığı için vergi bilgilerine erişim ve web üzerinden borç soruşturma yapma yetkisi olmayan kişiler tarafından engellenmektedir. Kimlik doğrulama için kullanıcı kodu, kullanıcı şifresi ve kişisel şifre bilgileri kullanılır. İstek 5 dakika içinde yapılmazsa, kullanıcı kodu, kullanıcı şifresi ve kişisel şifre tekrar girilmelidir. Parola üst üste 5 kez yanlış girilme durumuyla karşılaşırsa kullanıcı hesabı 12 saat boyunca erişilemez duruma gelir. Bilgilerin bütünlüğü ve gizliliği kriptolu iletişimi (128-bit SSL) ile sağlanır. SSL teknolojisi, ağ sunucusu ile ağ tarayıcısı arasındaki tüm bilgi akışını koruyan bir güvenlik sözleşmesi olarak tanımlanır.

Kullanıcı Kodu Nedir?

İnternet Vergi Dairesi uygulamasını kullanabilmeniz için vergi dairesi tarafından size özel olarak kapalı bir zarf içinde verilen 8 karakterden oluşan bir kullanıcı kodudur. Her vergi mükellefine yalnızca bir kullanıcı kodu verilir.

İnternet Vergi Dairesi Şifresi Nasıl Alınır?

Eğer tüzel kişiyseniz önce İnternet Vergi Dairesi’ne girmeli ve kayıt işlemini tamamlamak için ”internet hizmetleri kullanım müracaat formu” kısmını doldurmalısınız. Formu doldurduktan sonra ise alttaki bildirim metnini imzalayın. Bu işlem bittikten sonra belgelerle beraber vergi dairesine gitmeli ve formdan sorumlu kişi olarak başvurmalısınız. Başvurunuz başarıyla tamamlandıktan sonra İnternet Vergi Dairesi’ni kullanmaya başlayabilirsiniz. Gerçek bir kişi olarak başvuracaksanız, İnternet Vergi Dairesi sitesine tekrar girin ve ”İnternet hizmetlerini kullanma müracaat formunu” doldurun. Daha sonrasında beyanname metnini imzalayın. Daha sonra vergi dairesine gidin ve müracaat edin. Gidememe olanağınız var ise noterden bir vekâletname alabilir ve bu olayı sizin için başka birine yaptırabilirsiniz. Tüm bu işlemlerin sonunda size verilecek zarftan kullanıcı adı ve şifrenizi sisteme girerek işlemlerinizi İnternet Vergi Dairesi platformundan yapmaya başlayabilirsiniz. İnternet Vergi Dairesi şifrenizi unuttuysanız ya da değiştirmek istiyorsanız, bağlı olduğunuz vergi dairesine giderek tekrar başvurmanız gerekir. Aynı şekilde, yeni şifreniz size kapalı bir zarf içinde teslim edilir.

Kullanıcı Şifresi Nedir?

Kullanıcı şifresi size vergi dairesi tarafından, ilk giriş için kapalı bir zarf içinde verilen 6 karakterli bir şifredir. Güvenliğiniz için kullanıcı parolanızı değiştirmeniz önerilmektedir. Seçtiğiniz parola 6 karakter uzunluğunda olmalıdır. Ayrıca, şifrenizin tahmin edilmesinin kolay olmadığından ve kimseye söylemediğinizden emin olmanız gerekmektedir.

Kişisel Şifre Ne Anlama Geliyor?

İlk girişte kişisel bir şifre olarak "maliye" kullanılır. Güvenliğiniz için ilk girişte kişisel şifrenizi değiştirmeniz gerekir. Seçtiğiniz parola 6 karakter uzunluğunda olmalıdır. Şifrenizin tahmin edilmesi kolay olmaması ve şifrenizden kimseye bahsetmemem de önemlidir.

Kullanıcı Şifremi/Kişisel Şifremi Unuttum, Ne Yapmalıyım?

Bu durumda, bağlı olduğunuz vergi dairesine başvurmanız ve tekrar bir şifre almanız gerekir. Aldığınız kapalı zarfın içindeki bilgiler sizin yeni kullanıcı parolanız olacaktır. Böylelikle kullanıcı kodunuz aynı kalır. Kişisel şifreniz ilk giriş için tekrar "maliye" olacaktır.

Şifreli Hizmetler

İnternet şifrenizle, muhasebecinizin sizin adınıza yapması gerekli olan eylemleri gerçekleştirip gerçekleştirmediğini, beyannamelerinizi, tahakkuklarınızı, ödemelerinizi, tüm borçlarınızı görebilirsiniz. Ayrıca kurumlara vereceğiniz borcu yoktur yazısını ya da iadede dileklerinizi kendiniz veya muhasebecinizin vermesi de mümkün hale gelmedir.

Şifrelenmemiş Hizmetler

Vergi mükellefiniz olmasa bile kira geliriniz var ise, kira beyannamenizi web üzerinden gönderebilirsiniz. Borcunuz hakkında bilgi almak için (borç sorgulama butonu) ne şekilde ödeneceği hakkında (nakit veya hangi bankalara, kredi kartı ile ödeme) bilgi almak için (Borç Ödeme Butonu) gibi sorularda İnternet Vergi Dairesi kullanılabilir.